ABD'de ırkçılık hakkında çarpıcı rapor

ABD’de ırkçılığı ve yabancı düşmanlığını savunan grupların sayısı yarı yarıya azaldı. ABD'li uzmanlar bu duruma rağmen ırkçılığın azalmadığını savunuyor.

ABD'de ırkçılık hakkında çarpıcı rapor
02 Şubat 2021 - 13:37 - Güncelleme: 02 Şubat 2021 - 14:12

ABD’de ırkçılığı ve yabancı düşmanlığını araştıran bir kuruluşun raporuna göre, ABD'de  faaliyet gösteren nefret grupların sayısı bir önceki yıla göre azaldı; ancak kuruluş bu durumun “ABD’de nefret ve gericiliğin azaldığı şeklinde yorumlanmaması gerektiğini” savundu.

Merkezi Alabama’da bulunan The Southern Poverty Law Center’ın hazırladığı rapora göre, ABD genelinde faaliyet gösteren 838 aktif nefret grubu tespit edildi. Kuruluşun Pazartesi günü açıkladığı rapora göre, ABD’de bu grupların sayısı 2019 yılında 940, 2018 yılında ise 1,020’ydi.

BEYAZLARIN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNAN GRUPLARIN SAYISI AZALDI

Rapora göre, ABD’de son iki yıl içinde büyüyerek faaliyet gösteren beyazların üstünlüğünü savunan grupların sayısı 2020 yılında bir önceki yıla göre 100’den fazla azaldı. Bunda pandeminin fiziksel olarak grupların bir araya gelmelerini engellemesinin etkili olmuş olabileceği belirtiliyor.

Ancak The Southern Poverty Law Center’ın başkanı bu yıl aktif nefret gruplarının sayısındaki düşüşün Amerika’da nefret ve gericiliğin azaldığı şeklinde yorumlanmaması gerektiğine dikkat çekti.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum