Ahmet Davutoğlu: Ayasofya'nın açılması bizi mesrur etti

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Ayasofya'nın açılmasından memnun olduklarını dile getirdi.

Ahmet Davutoğlu: Ayasofya'nın açılması bizi mesrur etti
18 Temmuz 2020 - 18:14
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Ayasofya'nın açılması bize sürur vermiştir, Danıştayı tebrik ediyoruz. Doğru bir karardı, arkasında dimdik durduk. Bundan sonra da duracağız." dedi.

Davutoğlu, bir otelde düzenlenen partisinin Karatay ve Meram İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, memleketi Konya'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 "AYASOFYA'NIN AÇILMASI BİR NESLİN ÖZLEMİDİR"

Politikada doğru hamleleri desteklediklerini belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Ayasofya'nın açılması bize sürur vermiştir, Danıştayı tebrik ediyoruz. Doğru bir karardı, arkasında dimdik durduk. Bundan sonra da duracağız. Geçtiğimiz günlerde 'zoom' üzerinden yapılan uluslararası bir toplantıda, bunu gururla savundum. Ayasofya'nın açılması bir neslin özlemidir. Ayasofya'nın mimarisine, kubbesine ve minarelerine sahip çıkmak esas değildir."

FATİH'İN ALAKINA SAHİP ÇIKMAK GEREKİR

Fatih Sultan Mehmed'in ahlakına sahip çıkmak gerektiğini ifade eden Davudoğlu, "Fatih Sultan Mehmed'in ahlakı, kadının huzuruna vardığında Hristiyan bir vatandaşla eşit bir şekilde ayakta durmak ve kadının verdiği hükme razı olmaktır. Kadılara, bugünkü hakimlere talimat verenler, Fatih'in ahlakından bahsedemezler. Çünkü çok açık söylemişti, 'Gerekli talimatları verdim.' demişti. Gelecek Partisi iktidarında hakimlere talimat verilmeyecek. Hakimlere, 'Talimatı vicdanınızdan alın' diyeceğiz. Hukukta ve adalette talimat vicdandan alınır, siyasi otoriteden değil. Adaleti ihya edeceğiz. Hak, hukuk ve adaleti bu ülkede tekrar kaim kılacağız inşallah." değerlendirmesinde bulundu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum