Engin Yıldırım ne dedi? Kardeşi kim? Kim atadı? Bisiklet..

Engin Yıldırım ne dedi? Kimdir? Nerelidir? Yıldırım'ın kardeşi kim? Kim atadı? Bisiklet tartışması ne? Yıldırım hakkında herşey..

Engin Yıldırım ne dedi? Kardeşi kim? Kim atadı? Bisiklet..
14 Ekim 2020 - 13:34 - Güncelleme: 14 Ekim 2020 - 18:37

Engin Yıldırım Anayasa Mahkemesi üyesi olarak, darbeleri çağrıştıran ışıklar yanıyor paylaşımıyla tepki çekti. Tartışılan isim Engin Yıldırım kimdir?Nerelidir? Yıldırım'ın kardeşi kim? Kim atadı? Yıldırım daha önce de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Bisiklet  tartışması yaşamıştı.

Engin Yıldırım ne dedi?

Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında AYM'nin verdiği 'yeniden yargılama' kararını tanımamasına gönderme yaparak bir paylaşım yaptı.
Yıldırım, sosyal medya hesabından yaptığı göndermede, AYM'nin fotoğrafını "Işıklar yanıyor" notuyla paylaştı. Yıldırım, bir paylaşımına gelen eleştirilere ise şu sözlerle cevap verdi: 

  • 'Işıklar yanıyor derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil'

Paylaşımın gündem olması sonucu Yıldırım, söz konusu tweetleri silerek hesabını 'korumalı' hale soktu.

Engin Yıldırım Kimdir? Nerelidir?

Yıldırım'ın AYM resmi web sitesinde yer alan özgeçmişi şu şekilde;

1966'da İstanbul Üsküdar'da doğan Engin Yıldırım, ilk ve ortaöğrenimini Beylerbeyi'nde tamamlamıştır. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olmuştur.
1988 yılında öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla açılan yarışma sınavını kazanarak lisansüstü eğitim için İngiltere'ye gitmiştir. 1989'da Warwick Üniversitesi Warwick Business School'da yüksek lisansını, 1994'te Manchester Üniversitesi Faculty of Economics and Social Studies'de doktorasını tamamlamış; 1994 ile 2010 yılları arasında Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 2003 ile 2010 yılları arasında aynı Fakültede dekanlık görevinde bulunmuştur.
9/4/2010 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Genel Kurulunun gösterdiği üç aday arasından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiştir.
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 19/10/2015 tarihinde yapılan toplantıda Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilmiştir. 25/10/2019 tarihinde bu görevi sona ermiş olup üye olarak görevine devam etmektedir.
İngilizce bilen Engin Yıldırım evli ve iki çocuk babasıdır.

Engin Yıldırım 'ın Kardeşi Kim?

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım hakkında bir bilgiyi paylaşan gazeteci Cem Küçük, Yıldırım'ın kardeşinin FETÖ'den ceza aldığını iddia etti: Küçük, iddiasını şu sözlerle sürdürdü:

"Anayasa Mahkemesinin bir üyesi olarak kalkıcaksınız bal gibi ışık yandığında Talat Aydemir'den beri darbe anlamına gelmektedir. Darbe olursa İçişleri Bakanlığı önleyecek, Ben darbeler tarihine özellikle 1960 darbesine çok çalıştım, AK Parti'de soğuk kanlı davranan ismiler bile tweet atıyor. Bu saatten sonra Engin Yıldırım o koltukta oturamaz. Attığın tweet'in arkasında dur. Burada ilk defa bir şey söyleyeceğim. Engin Yıldırım'ın kardeşi Deniz Yıldırım FETÖ üyeliğinden yargılanmış biridir. Bank Asya'ya 41 bin lira attığı için ceza almıştır. Suç şahsidir ancak, devlette memur olacak kişilerin güvenlik kaydına bakılmaması gerekçesini Engin Yıldırım bunun için mi aldı. Kardeşinin ceza aldığını herkes biliyor. Kardeşini kurtarmak için mi bunu yapıyorsun."

Engin Yıldırım'ı Kim Atadı?

Yıldırım'ın özgeçmişinde AYM'ye atanma tarihi olarak 9 Nisan 2010 tarihi görünüyor. O tarihte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'dü. Yıldırım'ın ataması Güll tarafından gerçekleştirildi.

Engin Yıldırım Bisiklet Paylaşımıyla Tartışılmıştı

1 ay önce 15 Eylül 2020 tarihinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun AYM Başkanı Zühtü Arslan'a söylediği, "Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım" sözlerine Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi Engin Yıldırım, bisiklete binerken çekilmiş fotoğrafıyla yanıt vermişti.. Anayasa’nın 138’inci maddesini hatırlatan Yıldırım, "Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez" demişti.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum