Jak Kamhi öldü,kimdir,nereli? Şirketleri ve biyografisi

Jak Kamhi öldü kimdir,nereli? Şirketleri ve biyografisi hakkında merak edilenler bu haberde.Kamhi Profilo şirketlerinin kurucusuydu

Jak Kamhi öldü,kimdir,nereli? Şirketleri ve biyografisi
07 Ekim 2020 - 20:59 - Güncelleme: 07 Ekim 2020 - 21:25

Jak Kamhi 93 yaşında öldü ünlü işadamı kimdir, nereli? Şirketleri ve biyografisi hakkında az bilinenler gün yüzüne çıkmaya başladı. 93 yaşındaki İşadamı Jak Kamhi yaşamını yitirdi.  Profilo Şirketlerinin sahibi olan Kamhi hakkında neler biliyoruz..

Jak Kamhi Kimdir?

1925 yılında İstanbul'da doğan Kamhi, Türkiye'de beyaz eşya üretimini ilk gerçekleştiren isimlerdendi. 

Beyoğlu Tepebaşı'nda çocukluğunu geçiren Kamhi Saint Michel Lisesi'nden ortaöğrenimini tamamladı. Sonrasında yine İstanbul'da Yıldız Teknik Üniversitesi'nde mühendis olarak mezun oldu.

Meslek hayatı boyunca pek çok önemli iş yapan Kamhi, İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) gibi birçok kuruluşta uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık yaptı.Türkiye'nin dış tanıtımına katkılarından dolayı 1991 yılında Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülüne layık görülen Jak Kamhi, 500. Yıl Vakfı'nın da uzun yıllar başkanlığını yürüttü..

Jak Kamhi Gördüklerim ve Yaşadıklarım Kitabı

İşadamı Kamhi'nin Remzi Kitabevi imzasıyla basılan Gördüklerim ve Yaşadıklarım adlı yayınlanmış bir kitabı bulunuyor.

Jak Kamhi İçin Başsağlığı Mesajları

Ülkemiz büyük bir vatanseverini kaybetti. Sayın Jak Kamhi, Türkiye’nin kalkınma mücadelesine katkı vermiş, ülkemizin dünyaya tanıtılmasında öncü olmuştur. Bu hizmetleri için de en üstün nişana layık görülmüştür. Ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Toprağı bol olsun... 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlı

Türkiye’nin önde gelen iş insanlarından, ülkemizi birçok alanda temsil etmiş Jak Kamhi'nin vefatını üzüntüyle öğrendim. Toprağı bol olsun; yakınları, sevenleri ve iş dünyasına sabır diliyorum.

Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

Tarih Vakfı'nın mütevellilerinden, değerli iş insanı Jak Kamhi’nin vefat haberini büyük üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.

Tarih Vakfı

Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi, dış politika ve dış ekonomik ilişkilerde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmiş iş ve sanayici dünyamızın kıymetli insanlarından birisi olan Jak Kamhi’yi kaybetmiş olmanın üzüntüsü içindeyiz. Ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum 

İlhan Kesici İstanbul Milletvekili 

DEİK Şeref Üyemiz, eski YK Üyemiz ve Türkiye-Fransa eski İKB'mız, Profilo'nun Kurucusu, iş dünyamızın duayen ismi Jak Kamhi'nin vefatını üzüntüyle öğrendik. Merhum iş insanımız Jak Kamhi'nin başta yakınları olmak üzere tüm sevenlerine ve iş dünyamıza başsağlığı dileriz. 

DEİK


AYRINTILAR GELECEK

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Hepimiz Gidiciyiz
  6 ay önce
  zengine de kalmiyor bu dünya 100 yil yasadan da gidiyorsun bu dünyadan çok garip
 • Işadamı
  6 ay önce
  Yahudi ismine benziyor ilk kez duydum ismini Türkiye de böyle bir ışadamı da mi varmış