Mehmet Ali Alabora nerede sorusuna cevap verdi: Galler

Mehmet Ali Alabora nerede diye soruluyor. Alabora 7 yıl önce Galler ülkesine yerleşti. Peki Galler nerede-neresi? İşte ayrıntılar.

Mehmet Ali Alabora nerede sorusuna cevap verdi: Galler
22 Ekim 2020 - 12:42 - Güncelleme: 25 Aralık 2020 - 16:49

Mehmet Ali Alabora'nın nerede olduğu dönem dönem merak edilen bir konuydu. Alabora Galler ülkesine yerleşip orada yeni bir hayat kurma çabasında olduğunu ifade etti. 

Bir dönem Türkiye'yi sarsan Gezi Parkı olaylarına ilişkin "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan yargılanan oyuncu ve tiyatrocu Mehmet Ali Alabora, 7 yıl önce Kuzey Avrupa ülkelerinden Galler'e yerleşti.

MEHMET ALİ ALABORA: GALLER'DE YENİ BİR HAYAT KURMAYA ÇALIŞIYORUM

Gazeteci Pervin Metin'e konuşan Alabora, 7 yıldır yurt dışında geçirdiği süre boyunca birçok kez Türkiye'ye dönmek istediğini ancak riskli gördüğü için dönemediğini, Galler’de yeni bir hayat kurmak için günde 18 saat çalıştığını ifade etti.

ALABORA: "ARTIK GALLERLİ OLDUM"

Alabora açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Ben kendimi hep İstanbullu olarak tanımlamıştım. Her şeyden önce İstanbulluydum. Oyunculuktan da öte bir şeydi benim için. Fark ettim ki, benim aidiyet duygum biraz daha geçişkenmiş. Şimdi aynı zamanda bir Cardiffliyim, Gallerliyim. Buranın kültür, siyasi ve sosyal hayatı içerisinde var olan ve etkisini alan biriyim. İstanbullu ve Türkiyeli olduğum kadar buralı da hissediyorum hatta şu an daha çok hissediyorum" diyen Alabora, "Elbette Türkiye ile sürekli bir ilişkim var, ana dilim Türkçe ama ne kadar bağlantılı olursam olayım benim Türkiye ile ilgili referanslarım 7 yıl öncesine ait. Bugün Türkiye’de bir jargon, yeni kalıp sözcükler varsa bilmiyorum. Yeni birileri ünlü olmuş tanımıyorum, yeni futbolcuları bilmiyorum. Türkiye ile ilgili görgüm bilgim var ama 7 yıl evveline ait bunlar. 7 yılın Galler’ini daha iyi biliyorum Türkiye’den" 


GALLER NEREDE / NERESİ?

Galler nerede-neresi diye merak edenler için ülkeyi kısaca tanıtmak istedik. Galler ülkesi İngiltere’ye bağlı 4 ülkeden birisi olup Britanya topraklarından birisi sayılıyor ve Avrupa’nın en kuzeyinde yer alıyor..Yaklaşık olarak 3 milyon civarında bir nüfusa sahip olan ülkedir. Kuruluş tarihi yaklaşık olarak Milat ile başlayan ve Milattan sonra 1056 yılı olarak tahmin edilmektedir. Dünyanın en eski kadim milletlerinden birisi olarak kabul ediliyor.Galler'in Başkenti ve Şehirleri 

Cardiff (Başkent)
Snowdon
Caernarfon Kalesi
St Fagans National History Museum
Bodnant Garden
Great Orme
Conwy Kalesi
Wales Milenyum Merkezi
Pontcysyllte Su kemeri
Big Pit National Coal Museum
Welsh Mountain Zoo
Plas Mawr
Great Orme Tramway
Folly Farm Adventure Park and Zoo
Cardiff Bay
Milenyum Stadyumu
Bute Park
National Museum Cardiff
GreenWood Forest Park
Llŷn Peninsula
Barafundle Bay


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum