Melikşah Kılıç Arslan'ı neden esir aldı? Kılıçarslan neden tutsak edildi?

Melikşah Kılıç Arslan'ı neden esir aldı? Kılıçarslan neden tutsak edildi? Tarihin en merak edilen sorularından birinin cevabı haberimizde..

Melikşah Kılıç Arslan'ı neden esir aldı? Kılıçarslan neden tutsak edildi?
01 Mart 2021 - 21:51
Melikşah Kılıç Arslan'ı neden esir aldı? Türk tarihine ilişkin cevabı en çok merak edilen sorulardan biri de bu. Anadolu Selçuklu Sultanı Kılıçarslan neden tutsak edildi? Melikşah'a esir düşen Sultan Kılıç Arslan kimdir? Mezarı nerdedir? İşte ayrıntılar..

Melikşah Kılıç Arslan'ı neden esir aldı? Kılıçarslan neden tutsak edildi?

Kılıç Arslan'ın esir edilme hikayesi 1086 yılında gerçekleşen yine bir savaşa dayanıyor. Babası Kutalmışoğlu Süleyman Şah'ın, Selçuklu komutanı Tacettin Tutuş’un Suriye seferinde komuta ettiği büyük Selçuklu ordusu karşısında yenilgiye uğrayıp canına kıyması üzerine, Kılıç Arslan kardeşi Davut’la birlikte Melikşah’ın tutsağı olarak Selçuklu'nun başkenti olan Isfahan’a götürüldü ve 1092’ye kadar başkent İsfehan'da kaldı. Burada altı yıl iyi bir eğitim ve öğretim görerek, Türk-İslam terbiyesi ile yetiştirildi. Sultan Melikşah’ın vefatından sonra da Anadolu’ya geri döndü. 1092’de Büyük Selçuklu Sultanı Berkyaruk’un onayı ile Anadolu’ya gelerek, İznik’te altı yıldır boş duran Türkiye yani Anadolu Selçuklu Devleti’nin tahtına çıktı. 

Melikşah'a Esir Düşen Sultan Kılıç Arslan kimdir?

Kılıç Arslan kimdir? Anadolu Selçuklu Devleti’nin ikinci sultanı  Anadolu’daki ilk Türk devletinin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman’ın ikinci oğludur. Diyarbakır'ın Silvan ilçesine gömülüdür. Kılıçaslan, Temmuz 1107’de Habur ırmağı kıyısında yapılan savaşta kahramanca savaşmasına karşın yenildi.Habur ırmağını geçmek isterken, genç yaşında boğularak öldü. Karaya vuran cesedi alınarak, Atabeyi Mehmed Bey tarafından Meyyafarkin’de (Silvan) yaptırılan türbeye toprağa verilmiştir. 

Çağrı Gazete TV- Özel İçerik


 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum