MSÜ'den mezun olunca ne olur? 7 Soruda MSÜ

MSÜ'den mezun olunca ne olur? MSÜ bayan alımı kaç kişi? MSÜ mezunu maaşları ne kadar.. MSÜ hakkında 7 soru ve 7 cevap haberimizde.

MSÜ'den mezun olunca ne olur? 7 Soruda MSÜ
27 Ocak 2021 - 18:08 - Güncelleme: 27 Ocak 2021 - 19:51

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) 2021 senesinin sınav şartlarını açıkladı. 4 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşecek sınavda başarılı olarak MSÜ'de yer almak isteyen ve profesyonel asker olmak isteyen binlerce kişi MSÜ hakkında bu soruların cevaplarını merak ediyor. 

MSÜ'den mezun olunca ne olur?

MSÜ'den mezun olunca ne olur? diye merak ediliyor. Milli Savunma Üniversitesi'nden mezun olan tüm öğrenciler subay diploması ile birlikte uluslararası askeri platformlarda geçerliliği olan bir lisans programının diplomasını da almaya hak kazanmaktadır. MSÜ Kara Harp Okulu lisans programlarını başarıyla tamamlayan Harbiyeliler, lisansüstü öğrenimlerine yurt içinde ve yurt dışındaki üniversitelerde devam edebilme hakkına sahiptirler.

MSÜ bayan alımı kaç kişi?

MSÜ kararları çerçeversinde bayan adaylar astsubay meslek yüksekokuluna başvuramıyor sadece Harp Okullarına başvurabiliyorlar. 2021 yılı için erkek ya da bayan alımı rakamları henüz belli değil, 4 Nisan'daki sınavdan sonra belli olması bekleniyor. 

MSÜ mezunu maaşları ne kadar?

MSÜ mezunu maaşları demek bir diğer ifadesiyle Subay maaşı demektir. Günümüz şartlarında MSÜ'den mezun olan her birey Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bir subay olarak devlet memuru statüsündedir bu şartlar altında maaş alır. Ülkemizde subayların maaşları görev yerine göre göstermektedir. MSÜ'den yeni mezun olan bir subayın ortalama 7800 lira civarlarında maaş aldığı ifade edilmektedi. Bunun yanısıra doğu görevleri ve kıdem artışları ile bu ücret artmaktadır. Yurtdışı operasyon görevleri ve terörle mücadele görevleri gibi özel durumlarda da TSK mensubu subaylarına maaşlarına ek ödemeler yapılmaktadır.MSÜ kaç puan gerekiyor?

MSÜ'nün bir önceki yıl puanlamasına göre öğrenci alımlarında aşağıdaki tablo geçerliydi;
MSÜ Kadınlar ne olabilir?

MSÜ'den mezun olan kadınlar ne olabilir de başka bir merak edilen soru. Önceki bölümlerde de belirtiğimiz kadınlar gibi MSÜ bünyesinde astsubaylık bölümlerine başvuru yapamıyor. Kadınlar MSÜ bünyesinde Hava Harp Okulu ve Kara Harp Okulu için yalnızca subaylık kadrolarına başvuru yapabiliyor. Buralardan mezun olduktan sonra da subay olarak TSK'ya katılıyor.

MSÜ Nasıl kazanılır?

MSÜ sınavını kazanmak hayatın her aşamasında olduğu gibi düzenli bir eğitimle mümkün. Bu hedef planlı çalışma gösteren her öğrenci için başarılması kolay olacak bir hedeftir. Önceki dönem soruları çözülebilir, askeri eğitim videoları izlenebilir profesyonel subay bir tanıdıktan kendisini eğitmesi için yardım istenebilir. Tabi bunlardan en önceliklisi de kişinin askerliğe aşk ve azimle bağlı olması, hayalleri ve vatanı için fedakarlık yapmayı kabullenebilmesi gerekmektedir.

MSÜ Sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

Milli Savunma Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre 2021 yılı için belirlenen sınav ücreti olan 110 TL aşağıdaki maddeler ışığında bahsedilen bankalara yatırılılacak;
 • Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir. Şubelerden sınav ücreti yatırmak isteyen adaylar, Covid-19 pandemisi nedeniyle şubelerin açık olma durumlarını göz önünde bulundurmalıdır.
 • Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
MSÜ hangi bölümler var?
MSÜ bünyesnde yer alan eğitim bölümleri aşağıda listeledik;Çağrı Gazete TV Özel İçerik

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 1 Yorum
 • haksızlık ayrımcılık
  1 ay önce
  kadınlar neden astsubay olamıyor. ayrımcılığa bak yıl olmuş 2021 ülke ne halde ve puan farkına bakın erkeklerin sınavda birkaç net yapması yeterli ama kadınlar msü den en az 388 almak zorunda. saçmalık