Safiye Ali'nin çocuğu var mı? Neden ve nasıl öldü?

Safiye Ali'nin çocuğu var mı? Bugün Google tarafından Doodle olarak eklenen Türk kadın doktor Safiye Ali neden ve nasıl öldü?

Safiye Ali'nin çocuğu var mı? Neden ve nasıl öldü?
02 Şubat 2021 - 14:49 - Güncelleme: 02 Şubat 2021 - 17:24
Safiye Ali'nin çocuğu var mı? Safiye Ali evli miydi? Eşi kimdi? Türk kadın doktor Safiye Ali neden ve nasıl öldü? Safiye Ali bugün Google tarafından Doodle yapılmasıyla bir kez daha hatırlandı. Safiye Ali'nin hayatı hakkında ayrıntılar merak ediliyor.

Safiye Ali'nin Çocuğu var mı?

Osmanlı'nın son dönemlerinde doğan Safiye Ali Cumhuriyet döneminin ilk kadın doktoru olarak tanınıyor. Çocuk hastalıkları alanında ihtisas sahibi olan Safiye Ali'nin çocuğu var mı? konusunda ise kayıtlara geçen bir bilgi yok. Zira tarihi kayıtlarda Safiye Ali'nin Almanya'da eğitim aldığı sırasında Dr. Ferdinand Krekeler (Ferdi Ali) ile evlendiği Haziran 1923'te Türkiye'nin ilk kadın doktoru olarak icazetnamesini alarak eşi Ferdi Ali ile birlikte Cağaloğlu’nda muayenehane açtığı bilgileri yer alıyor. Fakat Safiye Ali'nin çocuk sahibi olduğuna dair bir bilgi bulunmuyor.

Safiye Ali Neden ve Nasıl Öldü?

Safiye Ali yaşı ilerlemiş durumdayken kendisine kanser teşhisi konulması üzerine Türkiye'den ayrılarak o dönem sağlık imkanlarının daha da gelişmiş olduğu ve eşiyle tanıştığı ülke olan Almanya'ya yerleşti. II. Dünya Savaşı yıllarında sağlığı el verdiği sürece doktorluk görevini sürdürdü. 5 Temmuz 1952 tarihinde Almanya'nın Dortmund şehrinde 58 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Çağrı Gazete TV /Özel İçerik

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum