Soros kimdir? Nedir? Soros Vakfı ailesi ve Türkiye

Soros kimdir? Her olayıın ardında adı geçen George Soros'un Dünya siyasetindeki etkisi nedir? Soros Vakfı ailesi ve Türkiye..

Soros kimdir? Nedir? Soros Vakfı ailesi ve Türkiye
14 Ekim 2020 - 11:52 - Güncelleme: 14 Ekim 2020 - 12:20

Soros kimdir? Anlamı nedir? Herşeyin arkasından olduğu iddia edilen Soros Vakfı ve ailesi hakkında neler biliyoruz.? Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Soros hakkında neler dedi? Buyrun birlikte göz atalım..

George Soros, Macar ve Yahudi asıllı Amerikalı finans spekülatörü ve liberal girişimci. Yugoslavya, Ukrayna gibi doğu Avrupa ülkelerine yaptığı yardımın tutarı, bu ülkelere Birleşmiş Milletler tarafından yapılan yardım miktarını aşmıştır. Kimi çevreler onu bu yardımları sebebiyle "hayırsever" olarak tanımlasa da bu yardımların politik çıkar amaçla yapıldığını savunanlar çoğunlukta..

Soros ( George) Kimdir? Nedir? 

12 Ağustos 1930 tarihinde yılında Musevi bir ailenin çocuğu olarak Macaristan’ın başkenti Budapeşte'de doğdu. Ülke, 1939 yılında Nazi istilasına uğradığı zaman, ailesiyle birlikte çok tehlikeli ve güç günler yaşadı. Babası, tüm aile bireyleri için sahte kimlikler düzenleyerek ve oturdukları yeri sürekli değiştirerek hayatta kalmalarını sağladı.

İngiltere'de Ekonomi Eğitimi Aldı

1947 yılında İngiltere’ye göç etti ve Oxford Üniversitesi’nde School of Economist fakültesinde ekonomi tahsili gördü. İngiltere’de hayatını kazanmak için hamallık yaparken ayağı kırılınca devlet hastanesinde tedavi gördü. Devletin fakirlere yardım etmesinin yani sosyal adaletin ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrendi. Okuduğu fakültede makro ekonomiyi öğrendi. Ayrıca, kendisini çok etkileyen Karl Popper’in öğrencisi oldu ve ileride uygulayacağı “Açık Toplum” (Open Society) projesi konusunda ondan ilham aldı. 1956 yılında ABD’ye göç etti. İlk yaptığı iş, arbitraj işlemleri oldu. Yani, bir hisse senedi veya dövizi ucuz olduğu yerden alıyor ve eş anlı olarak pahalı yerde satıyordu. Kısa sürede finans dünyasında temayüz etti.

ABD'de Büyük Bir Servet Sahibi Oldu

Kendi kurduğu uluslararası yatırım fonu sayesinde büyük bir servetin sahibi oldu. George Soros, Quantum Fonu Grubu’nun baş yatırım danışmanı olan Soros Fund Management LLC’nin başkanıdır. Bu fon, 28 yıllık tarihinde dünyanın en yüksek performansa sahip yatırım fonu olarak kabul edilmiştir.

New School of Social Research, Budapest University of Echonomics, Oxford Üniversitesi ve Yale Üniversitesi’nden fahri doktora unvanı alan George Soros 1995’te Bologna Üniversitesi tarafından da, dünya çapında açık toplumlar yaratmak yolundaki çalışmaları sebebiyle, üniversitenin en büyük onur unvanı olan “Laurea Honoris Casua” ile ödüllendirilmiştir. Soros ayrıca Budapeşte’deki Central European University’nin (Orta Avrupa Üniversitesi) ve Moskova’daki International Science Foundation’ın (Uluslararası Bilim Vakfı) kurucusudur.


Soros'un Türkiye'deki Harcamaları 

Soros, vakıfları kanalıyla Türkiye'de de 2006 yılı itibarıyla son 5 yılda 8 milyon ABD doları harcadıklarını açıkladı.

George W. Bush ile arası açık olan Soros, Bush'un kapitalist, açık ekonomilerin adını dünya üzerinde kötüye çıkardığını ve daha çok kendisi tarafından organize edilen sivil toplum kuruluşu örgütlerinin hareketini kısıtladığı beyan etti.

Soros, Açık Toplum Enstitüsünün kurucusudur. Soros'un Açık Toplum Enstitüsü nün Türkiye şubesi Eylül 2001'de kurulan Bebek'teki OSIAF (Açık Toplum Enstitüsü Yardım Vakfı)'tır.

Soros ve Türkiye

Macar asıllı ABD'li iş adamı George Soros'un kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı, Türkiye'deki faaliyetlerini sonlandırma kararı aldığını duyurmuştu. Buna gerekçe olarak "son günlerde vakıf hakkında medyada yer alan asılsız iddia ve ölçüsüz spekülasyonların yoğunlaşması" gösterilmişti. Açık Toplum Vakfı Yönetim ve Danışma Kurulu Başkanı Ali Hakan Altınay, bir operasyon kapsamında gözaltına alınmış, daha sonra serbest bırakılmıştı.

Altınay'ın gözaltına alındığı soruşturma kapsamında Osman Kavala ise "27 Mayıs 2013'te başlayan Gezi Parkı olaylarını" başlatmakla suçlanarak tutuklanmıştı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kavala'ya atıfta bulunarak, şöyle demişti:

"Gezi olaylarında teröristlerin finans kaynağı olan bir kişi şu anda içeride. Onun arkasında meşhur Macar Yahudisi Soros var


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum