Ünal Zenginobuz: Boğaziçi protestolarında provokatörler var

Ünal Zenginobuz: "Boğaziçi Üniversite dışından polise karşı çıkma durumunda olan provokatörler oluyor" dedi.

Ünal Zenginobuz: Boğaziçi protestolarında provokatörler var
05 Ocak 2021 - 16:49 - Güncelleme: 05 Ocak 2021 - 23:12

Ünal Zenginobuz Boğaziçi Üniversitesi'ndeki gerilime ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi ve Ekonomi Bölümü başkanı  Prof. Dr. Ekrem Ünal Zenginobuz, "Üniversite dışından polise karşı çıkma durumunda olan provokatörler oluyor" uyarısı yaptı.

Ünal Zenginobuz: Provokatörlere Karşı Dikkatli Olalım

Gazeteci Cüneyt Özdemir'in YouTube yayınına katılan Boğaziçi Üniversitesi öğretim Ekonomi Bölümü Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne dışarıdan rektör olarak atanmasının ardından çıkan protestolara ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. Provakasyonlara karşı uyarılar Zenginobuz, "Öğrencilerimiz yalnızca rektörlük atamasıyla alakalı kaygılarını belirtmek üzere toplanmışken, provokatörler, dışarıdan katılmak isteyenler tabii ki oluyor." dedi.

Ünal Zenginobuz konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:


"Boğaziçi üzerinden polise karşı çıkma durumu var, öğrencilerin bununla en ufak bir alakası yok. Bunu lütfen ayıralım, BOUN öğrencileri sorumlu davranarak onları dışlamaya çalışmak için elinden geleni yapmıştır. Polisler, güvenlik görevlilerimiz ve sorumlulular buna dikkat etsinler. Boğaziçi Üniversitesi kendi rektörünü kendisi seçebilecek bir kurum, her zaman öyleydi. 2016'daki darbe koşullarının yarattığı olağanüstü durum değiştirildi. İyi mi oldu? Boğaziçi için hiç iyi olmadı, o zaman da kabullenmedik ama daha önceki rektörümüz Boğaziçiliydi, orada seçilerek de rektörlük yapabilecek biriydi. Ortak noktalarda buluşuldu, evrensel üniversite pratikleri hayata geçirildi ve Boğaziçi, akademik özgürlüğün olduğu bir yer olarak devam etti. Bugünkü noktada yolun sonuna varılmış görünüyor, belki bugüne gelineceği belliydi. Biz de elimizden geleni yapmaya çalıştık ve çalışacağız. Hiçbir istişarede bulunmadan, fikir alınmadan, atanan kişiyi bile şaşırttığı anlaşılıyor. Bir hazırlıksız olduğu belli zaten, bu tepkileri görmemek mümkün değil. Boğaziçi Türkiye'nin bir değeridir, yüzyıllardır ayaktadır. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum