Mustafa Enes Çakıcı

Mustafa Enes Çakıcı


İlk sinema ve sinemada gerçeklik kurgusu

28 Nisan 2020 - 19:00


İlk sinema Lumiere kardeşler tarafından Fransa’da bulunmuştur. Lumiere Kardeşlerin ilk sinemayı icat ettikleri zaman amaç, sadece akıp giden bir görüntüyü kaydedip seyirciye göstermekti. İlk film bir trenin gara gelişi adlı bir görüntüydü. Bu filmde  bir hikâye yoktu. İnsanlar ilk başta bu görüntüleri hayranlıkla seyrettiler ama bir müddet sonra bundan sıkılıp artık filmin sadece görüntüden oluşmasını değil bir de bunun yanında bir hikâyenin olmasını istediler ve bu da Lumiere kardeşlerin sinemasına duyulan ilgiyi azaltsa da Lumiere kardeşler çok büyük bir çığır açtılar. Görüntünün yanına sesin de eklenmesiyle birlikte hikâye de eklendi ve artık sinema günümüzde anladığımız sinema olmuş oldu. Artık işin içine kurgusallık yani mizansenlik ve gerçeksellik eklenmiş oldu Sinemayı ikiye ayırmak gerekirse kurgusal(Mizansen) Sinema Ve Gerçeksel Sinema olarak ayırabiliriz.

İlk dönem sinemasında sinemada bir hikâye amaçlanmamaktaydı. İnsanlar akıp giden sadece bir görüntünün perdeye yansıtılışına hayran kalmış ve çok büyük bir heyecanla seyretmekte idiler. Ve hatta halka açık ilk film olan bir trenin gara gelişi görüntüsünden çok etkilenmiştiler ki gelen treninin kendilerini ezeceğini sanıp ya salonu terk ettiler ya da sandalyelerinin altlarına saklandılar bu da görüntünün insanları nasıl etkilediğini göstermektedir. Görüntünün bu gücünün keşfedilmesi ile sinemaya artık bir hikâye de girdi ve artık sinema günümüzde anladığımız sinema şekline gelmiş oldu. Sinemaya hikâyenin girmesiyle birlikte sinema kavramı ikiye ayrılmış oldu. Sinemaya ikiye ayırmak gerekirse Kurgusal ve Gerçeksel olarak ayırmak gerekir.

Sinemada Gerçeklik

Sanatın kuramlarından biri olan yansıtmacı kuramı sanatçının gördüğü bir olayı ya da şekli seyirciye olduğu gibi sunmasıdır. Sinema da bir sanat olduğuna göre sinemada da bir yansıtmacı kuramı vardır. Yönetmen, Senarist olan bir olayı olduğu gibi seyirciye aktarmak ister ve olaya herhangi bir kurgu herhangi bir mizansen olay eklemeden ya da olmuş gerçekleşmiş bir olayı çarpıtmadan, değiştirmeden filmini öylece yapar.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum