Raci Çetin

Raci Çetin


Demem O ki

06 Nisan 2020 - 16:37 - Güncelleme: 06 Nisan 2020 - 18:47


İnsan, canlı ve sağ doğmak koşulu ile ana rahmine düştüğü andan itibaren haklara ve borçlara sahip olmaya başlar. Bu dönemi takip eden süreçte ve dahi öncesinde değişime uğramakta, maddi ve manevi 'şekil' kazanmakta, gelişmektedir. Bu gelişim neticesinde dünyaya gelen her insanın belirgin bir inancı olsun ya da olmasın, kendini bilmeden önceki doğumu ile kendini bulduktan sonraki ölümü, onu derin düşüncelere sevk eden, hiç değilse etmesi gereken en önemli olaylar daha doğru ifadesiyle oluşlardır.

Yaşayacağı coğrafyayla, ailesi, arkadaşları ve yakınlık kuracağı çevresiyle bu oluş sürecinde karşılaşan, onları benimseyen, hatta hatta bazılarına aşık olan insan, kültür denilen nesneyi meydana getirmekte, ama ne yazık ki; 'nereden, ne için, nasıl ve nereye' sorularını bir türlü kendisine soramamakta ya da öteleyip sormamaktadır.

Doğumu başkalarına, ölümü kendisine en gizli en açık bir ibret olan insan ölümlere bahane bulmakta, arkasındaki ilahi hikmeti görememekte, sorgulmamaktadır.

Tabiki ölümlere sebep olan her türlü kaza, hastalık, afet çözüme kavuşturulmalı, ancak ölümün arkasındaki o gizemli sır perdelenmemelidir.

Demem o ki Koronavirüs elbet bir gün bitecek ama biz bir şekilde ölmeye devam edeceğiz.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum