Seher Dereci

Seher Dereci

Kadın ve Aile

Korona günlerinde kadın olmanın zorluğu

06 Nisan 2020 - 18:10 - Güncelleme: 06 Nisan 2020 - 18:46


Kadın, her dönemin en ağır yüklerini taşıyan canlısı. Savaş zamanı cepheye gönderdiği kocasını, oğlunu, kardeşini dört gözle bekleyen, barış zamanı evinin ailesinin yükünü omuzlarında taşıyan, atalarımızın dediği gibi yuvayı kuran dişi kuş görevi gören kadınların koronavirüs sürecinde yaşadıkları zorluklar kat be kat fazlalaştı.
 
Normal zamanlarda dahi evinin işlerine, çocuklarının bakımına tabiri caizse saçlarını süpürge eden kadın, herkesin evlerine kapandığı şu salgın dönemlerinde yükünü hafifletecek jestler görmek ister. Belki yemek yaparken eşinden göreceği küçük bir yardım, çocuklarının kardeşinin  bulaşığa, temizliğe el atması, korona günlerinde evin idaresini daha fazla üslenmek zorunda kalan kadınları ne kadar rahatlatacak bilemezsiniz.
 
Hele ki iş hayatındaki bir kadınsa..Günlük koşuşturmanın getirdiği yorgunluğun daha da fazlasını görmek mümkündür çalışan çalışan kadınlarımızda. Hanım sağlık çalışanlarımız, doktorlarımız, hemşirelerimiz ve daha niceleri. Her gün gitmek zorunda kaldığımız market alışverişlerinde, market çalışanı genç kızlarımızın endişesini bilmem farkettiniz mi? Onlar da bu zorlu salgın günlerde evlerinde oturmak ve tehlikelerden korumak ister değil mi?
 
Kadınlar yaratılış itibariyle erkekler kadar güçlü ve dirayetli değildir. Bu yüzdendir ki bakınız tarih boyunca kadınlardan bir peygamber ya da bir kaç örneği hariç kadın hükümdar görülmemiştir. Zira kadınların duygusal yapısı zorluklarla mücadelede erkeklere nazaran  fazlasıyla kırılgandır.
 
Kadınlarımıza özellikle bu sıkıntılı süreçte daha fazla destek olmalı ve zorlusüreci el birliğiyle aşmaya çalışmalıyız. 'Hep birlikte başaracağız diyoruz' ya, sadece toplumsal tedbirleri uygularken değil evlerimizin günlük işleyişini sağlarken de şiar edinelim bu sloganı..
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum