Zonguldak hayvanat bahçesinden çaldıkları ala geyiki yediler! Geyik eti yenir mi?

Zonguldak hayvanat bahçesinde koruma altında tutulan alageyiki kaçırıp yediler. Şimdi herkes bu soruyu soruyor geyik eti yenir mi?

Zonguldak hayvanat bahçesinden çaldıkları ala geyiki yediler! Geyik eti yenir mi?
19 Mart 2021 - 19:37 - Güncelleme: 19 Mart 2021 - 19:55

Zonguldak hayvanat bahçesi skandal bir olayla gündeme geldi. Bahçedeki ala geyik 2 insan müsveddesi tarafından önce kaçırıldı sonra vuruldu en sonunda da yenildi. Geyik eti yenir mi? Koruma altındaki nesli tükenmekte olan bir hayvanı kaçırıp öldürüp yemek hangi insani değerlerle uyuşur? Vatandaşlar yaşanan bu olaya tepkili

Zonguldak hayvanat bahçesinden ala geyik kaçırıp yediler! Bu nasıl insanlık?

Gökçebey ilçesindeki seramik fabrikasına ait hayvanat bahçesinde bakılan nesli tükenme tehlikesi altındaki ala geyik, 22 Şubat gecesi 2 kişi tarafından kafesinin kilidi kırılarak çalındı. Fabrikanın boş arazisine götürülen alageyik burada tüfekle vuruldu. Fabrika alanının tellerini keserek girdikleri yerden alageyiği sürükleyerek çıkaran şüpheliler, kamyona yükledikleri hayvanı köye götürdü.Ala geyik katilleri yakalandı

Sabah geyiğin kafesinde olmadığını gören hayvanat bahçesi görevlileri, kaçtığını sandıkları hayvanı çevrede aramaya başladı. Kan izlerini görünce hayvanın çalındığını anlayan görevliler, jandarmaya haber verdi. Hayvanat bahçesindeki bakım nedeniyle, güvenlik kameralarının bulunmadığı bölgede yaşanan olayın ardından jandarma ekipleri geniş çaplı çalışma başlattı. İl ve ilçe jandarma komutanlıklarında görevli ekipler, görgü tanıklarının ifadesine başvurdu, hayvanat bahçesine yakın bölgeler ile güzergahlardaki güvenlik kameralarının kayıtlarını inceledi. Ekipler, alageyiğin taşındığı kamyonu tespit etti. Kamyonun plakasından yola çıkan jandarma ekipleri, şüpheliler Celal Adıbay (57) ile Murat Benli’yi (48) önceki gün gözaltına aldı.

Geyik eti yenir mi? 

Geyik eti yenir mi? Bu soruyu insani ve İslami anlamda 2 farklı cepheden cevaplamak mümkün.

Bu haberdeki 2 hırsız, alageyiki koruma altında bulunduğu yerden çaldıkları için hem hırsızlık vebaline girmiş oldular hem de hayvanı tüfekle vurup öldürdükleri için eziyet günahına girdiler. Normal şartlarda doğada özgürce gezen bir geyiğin etinin yenebildiği söylenmiştir. İslam alimlerine göre geyik, ceylan, dağ keçisi, yabanî sığır ve zebra gibi vahşi hayvanların etlerinin yenmesi caiz. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum